понедельник, 26 декабря 2016 г.

Моя візитна картка.

   Білик Олену Іванівну з раннього дитинства приваблювала професія вчителя. Адже учитель - одна з найдревніших на Землі, одна з найпотрібніших, найважливіших для людства професія. Їй здавалося тоді, що це дуже просто, але подорослішавши Олена зрозуміла, який нелегкий учительський труд, та мрію свою не змінила.
    Зустрівшись віч-на-віч зі своїми першими учнями, трішки злякалася, чи зможе стати повноправною господаркою дитячих душ, чи зможе зробити так, щоб їхнє життя з раннього дитинства було все цікавішим і цікавішим. А з іншого боку була велика радість і гордість від того, що саме вона буде навчати оцих малюків. Саме вона буде якнайбільше прищеплювати любов їм до своєї Батьківщини - рідної нашої України зі славною багатовіковою історією, любов до рідної мови , що виграє всіма барвами веселки, буде привчати слухати дітей і розуміти щедрий голос природи нашого рідного краю, любити її, охороняти і примножувати її багатства.

воскресенье, 27 ноября 2016 г.

Уроки

Урок  літературного читання у 2 класі 
з теми:
 «Творчість
 Ліни Костенко»

Вчитель 2 класу: 
Білик О.І.
Мета: Познайомити учнів з творчістю та життєвим шляхом Ліни Костенко. Вчити учнів                                виразно, правильно, інтонаційно, вдумливо читати віршовані твори; формувати вміння аналізувати, узагальнювати,робити висновки з прочитаного, чітко та правильно давати відповіді на поставлені запитання. Розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, образне мислення, творчу уяву, спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати бережливе ставлення до природи, любов до Батьківщини та поетичного слова, патріотичні почуття до України.
Обладнання: малюнок білочки, картки зі словами, відео, портрет письменниці, скоромовка, словникові слова.

Хід уроку
І Організаційний момент
Привітання дітей:
-Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
-Я всміхаюсь квіточці:
- Хай вона цвіте!
-Я всміхаюсь дощику:
- Лийся, мов з відра.
- Друзям усміхаюся, зичу їм добра!
- Діти, сьогодні до нас завітало багато гостей, та ви не хвилюйтеся, бо ми зробимо так, щоб всім було приємно бути поруч з нами у нашому класі.
Всі сідайте тихо , діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці – не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм,
І урок вже починаєм.

ІІ Актуалізація опорних знань учнів

1.Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма      ой весела вже зима!
Ло -ло -ло      скільки снігу намело.
Мі-мі-мі          дуже раді ми зимі!
Лі-лі-лі            ми ще дітоньки малі.
Мо-мо-мо      пташкам корму ми дамо.
Му-му-му        а морквиночку кому?
Ям – ям –ям    цим білесеньким зайцям.

2.Повторення скоромовок
3.Вивчення  скоромовки
Чубатий качур кряче качці:
- Ти чудо бачила чи ні?
До річки човен мчав на тачці,
По річці - тачка на човні.
- Який  звук чуємо найчастіше?
- Якою буквою позначаємо ?

4.Відгадування слів – анаграм
Лочбіка               силиця              телдя            

бигри                  мокора              плоду

5. Перевірка домашнього завдання
Читання напам’ять вірша учнями «Соловейко застудився».

ІІІ Оголошення теми уроку. Вивчення нового матеріалу.
1.Вступне слово вчителя
Ми з вами продовжуємо знайомитися з українськими письменниками. Сьогодні на уроці будемо вивчати творчість та життєвий шлях української поетеси Ліни Костенко.

2.Біографічна довідка . Виступ учнів.
1 учень. Народилася Ліна Василівна Костенко на Київщині в учительській сім’ї.
Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими і порядними. Батько знав дванадцять мов, добре був обізнаний у всіх навчальних предметах школи. Закінчила Ліна Костенко Київський педагогічний інститут.

 2 учень. Писати вірші почала з дитинства. Довгий час, а саме 15 років, її не визнавали як поетесу. Це був сумний період в її житті, в історії української літератури. Зараз Ліна Василівна Костенко живе і працює в Києві, продовжуючи радувати нас своїми творами.

3.Читання статті у підручнику про Ліну Костенко (с.80)
4.Робота по запитаннях
- Що запам’ятали про життєвий шлях Ліни Костенко?
- Хто для неї був великим авторитетом?
- У якій атмосфері формувався творчий талант майбутньої  поетеси?

5. Фізкультхвилинка
Косооке зайченятко,
Довгі вушка, гарні лапки –
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило,
Пострибало, потягнулось,
І почало їх збирать.
Один, два, три, чотири, п’ять,
Першу, другу – мамі й тату,
Дві морквини - сестрі й брату.
На пеньочок тихо сіло,
П’яту моркву смачно з’їло.

ІV Закріплення вивченого матеріалу
1.Відгадування загадки.
Ой яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька.
Не звірятко – просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору – вниз, на гілку, з гілки…
Хто ж це буде, діти? (Білка )

2.Опрацювання вірша Ліни Костенко «Білочка восени» (с. 81)
А)Виразне читання вірша вчителем.
- Про кого розповідається у вірші?
- Якою ви уявляєте білочку?

Б)Словникова робота.
Читання стовпчиків слів « луною» за вчителем. Пояснення незрозумілих слів.
    Пороші                    міркує
    в’язочка                  випадуть
    бурундук                 гіллячках
    посиплеться           нашпилює

В)Вироблення навичок виразного читання вірша:
- впівголоса;
- ланцюжком;
- парами.

Г)Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- Які гриби сушить білочка?
- На чому вона їх сушить?
- Про що міркує тваринка?
- Чому не спиться білочці?
- Як ви розумієте виділений вислів?
- Порівняйте його з висловом полум’я ще не погасло.
Чи справді день може погаснути? А полум’я?
- Зауважте: у виділеному вислові слово погас ужито в переносному значенні.

Д)Виразне читання вірша учнями вголос.

3.Робота за ілюстрацією у підручнику.
- Розгляньте малюнок. Прочитайте рядки вірша, які йому відповідають.

4.Складання «асоціативного куща» до слова білочка
Краса природи                     частинка живої природи                      розмноження рослин


Б І Л О Ч К А

          Їжа для інших тварин                                                           санітар лісу                          


5.Цікава інформація про білочку. Чи знаєш ти?
   Широко поширена думка, що білочка харчується горіхами.
Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить до її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну, і звісно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і понад 100 соснових. Вона, схопивши зубками лусочку, піднімає її вгору, таким чином, що та відлітає і насіннячко показується назовні. На таку обробку однієї соснової шишки цей звір витрачає близько з хвилин. У денний раціон білки входить 100 – 150 шишок. Цієї кількості продукту достатньо, щоб угамувати голод і відкласти запаси жиру.

6.Перегляд відео про білочку.
- Про кого переглянули відео?
- Який момент життя білочки зображено?
- Чим сподобалася білочка?

7.Робота по запитаннях.
- Про кого переглядали фільм?
- Що нового дізналися про білочку?
- Чим подобається вам ця маленька тваринка?
- Як потрібно ставитися до тварин?

8.Розмова по патріотичному вихованню
- Навіщо оберігати природу?
- Як ми повинні ставитися до своєї Батьківщини?
-  Кого сьогодні ми можемо назвати справжніми патріотами України? Чому?
- Як потрібно ставитися до наших захисників?
Кожен із нас у душі любить свою Україну. Тому в такий важкий час ми не повинні забувати про тих людей, які сьогодні захищають кордони нашої країни. Завдяки їм ми ходимо до школи, граємо в цікаві ігри, радіємо ясному сонечку. Тому потрібно поважати їх, цінувати, знати про них, пам’ятати, брати приклад.

V Підсумок уроку.
-З якою поетесою сьогодні знайомилися на уроці?
- Що запам’ятали про Ліну Костенко?
- Який вірш її читали?
- Чого повчає нас сьогоднішній урок?

VІ Домашня робота
Виразно читати вірш Ліни Костенко «Білочка восени» (с.81)

Урок математики у 2 класі


Тема: «Розв’язування прикладів і задач на застосування таблиці множення і ділення на число 3. Творча робота над задачею. Периметр прямокутника».

Вчитель початкових класів
 Білик Олена Іванівна

Мета:Повторити та закріпити таблиці множення і ділення на число 3; вчити розв’язувати приклади і задачі на застосування таблиці множення і ділення на число 3; формувати уміння творчої роботи над задачею; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння знаходити периметр прямокутника зі сторонами а і в. Розвивати математичне мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву, спостережливість, творчість, вміння працювати самостійно. Виховувати цікавість до вивчення математики, патріотичні почуття.
Обладнання: картки для опитування, таблиці для усного рахунку, короткий запис    
                      задачі, малюнки птахів, ключі, замок, геометричні фігури.

                                                            Хід уроку
І. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ -
До роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно –
Хай мине час недаремно.
Будемо уважні й старанні всі –
Сядемо рівненько на місця свої.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Діти, у нас сьогодні незвичайний урок математики. До нас прилетіли птахи і звернулися з проханням їм допомогти. Холодна чарівниця Зима замкнула двері, через які не може пройти прекрасна тепла Весна. Для того, щоб відімкнути двері, потрібно птахам допомогти виконати завдання. За кожне правильно виконане завдання ви будете отримувати ключ, яким потім відімкнете замок.
1.Фронтальна робота. Вправа «Мозкова атака».
Снігур пропонує нам запитання, на які потрібно відповідати чітко та правильно.
- Як називаються числа при додаванні?
- Як знайти невідомий доданок?
- Як називаються числа при відніманні?
- Як знайти невідоме зменшуване? Від’ємник?
 - Назвіть компоненти при дії множення? Ділення?
- Як знайти периметр фігури?
- Молодці, ви гарно відповідали і тому отримуєте свій перший ключик.
2.Усний рахунок.
Горобчик підготував наступне завдання у вигляді гри «Мовчанки», де потрібно швидко розв’язати приклади, повторивши таблицю множення та ділення на число 3.
              9                                                                      6
3                       8                                            24                          12  
                                                                                 
5                          4                                           18                             21
                                                                                                     3
    7                6                                                        9           27
            2                  

- Молодці, за це завдання ви теж отримуєте ключик, а горобчика запрошуємо до годівнички.
3.Каліграфічна хвилинка.
- Щоб дізнатися, яке число будемо писати на каліграфічній хвилинці, потрібно розв’язати віршовану задачу.
Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід? (1 + 3 = 4)

4.Математичний диктант. Робота в парах.
Сойка пропонує перевірити за допомогою математичного диктанту таблицю множення та ділення на числа 2 і 3.
Вчитель коментує. А учні в зошити записують тільки відповіді. Потім обмінюються зошитами зі своїм сусідом по парті і виконують взаємоперевірку простим олівцем.
Учитель аналізує роботу.

5.Робота над виразами.
Синичка у завданні декільком учням пропонує попрацювати по картках самостійно, а всім іншим учням попрацювати біля дошки, записуючи вирази.
А)Робота по картках.
Картка 1.
Розв’яжіть приклади.
10 : 2 + 15 =                         2 * 7 – 4 =
18 : 3 + 24 =                         58 – 16 : 2 =
60 –( 3 * 2)=                         ( 9 – 4) * 3 =
Картка 2.
Розв’яжіть приклади.
8 : 2 + 19 =                             2 * 8 – 10 =
18 : 2 +44 =                            68 – 18 : 3 =
70 – (3 * 2) =                          ( 8 – 4) * 3 =

Б)Робота з коментуванням біля дошки.
*Знайди добуток чисел: 2 і 9, 3 і 7, 4 і 3, 2 і 7.
*Знайди частку чисел: 16 і 2, 18 і 3, 24 і 3, 3 і 1.
*Число 27 зменш у 3 рази і додай 12.
*Число 8 Збільш у 3 рази і відніми 15.
-З цими завданнями ви теж гарно справилися, тому отримуєте ще один ключик, а синичку запрошуємо до годівнички..

ІІІ. Оголошення теми уроку. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
1.Оголошення теми уроку.
2.Робота за підручником.
Шишкар пропонує усно виконати завдання у підручнику на с.115, № 685. Тут потрібно пояснити правило знаходження невідомого компоненту.
   -8=4                     40+        =65             21:3=                      :3=5
16-      =7                8*       =24                      *3=18            9*      =27

- Шишкар задоволений вашими відповідями і теж дарує вам ключик від замка, а сам летить до нашої годівнички.
3. Фізкультхвилинка.
Ось ведмедиця іде,
Ведмежат купать веде.
Раз, два - нахилились,
Зі струмочка гарно вмились.
Три, чотири – походили,
Лапки у воді помили.
Похитали головою,
ще й притупнули ногою
На п’ять усі дружно стали
і назад помандрували.

4.Робота над задачею.
Сорока хоче перевірити як ви вмієте розв’язувати задачі. Тому пропонує нам розв’язати задачу на с. 115 за №686.
1)Учні читають задачу самостійно.
2)Читання задачі вголос.
3)Аналіз задачі за коротким записом на дошці.
Фломастерів – 8 по 3 грн кожний
Ластик – за 2 грн
- Про кого розповідається у задачі?
- Яке питання задачі?
- Чи можемо ми дати відповідь на питання задачі? Чому?
- Що ми можемо дізнатися про фломастери? Якою дією?
- Що ще купив Юрасик? Яка його вартість?
 - Яка вартість його покупки? Яку дію будемо виконувати?
4)Запис задачі у зошити під диктовку.
1)8*3=24(грн)- заплатив Юрасик за фломастери.
2)24+2=26(грн)
Відповідь:26 грн вартість його покупки.
-Молодці, сорока задоволена вашою роботою, тому теж віддає вам ключика. Сороку запрошуємо до годівнички.    

5.Ворона пропонує розв’язати геометричну задачу на с. 115 за №688.
- Що таке прямокутник?
- Як називаються сторони у прямокутника? Як їх можна позначити?
- Як знайти периметр прямокутника?
1)Учні читають задачу.
2)На дошці розглядають прямокутник, позначають сторони відповідними буквами.



3)Пригадування формул на знаходження периметра прямокутника:
1 спосіб: а*2 + в*2
2 спосіб:(а + в)* 2.
4)Розв’язування задачі за формулами, якщо а=3 м, в= 4 м.
3* 2 + 4 * 2 =14(м)
(3 + 4) * 2 = 14(м)
6. Обчислення виразів.
Дятел пропонує попрацювати біля дошки, виконуючи завдання № 684, на с. 115.
Учні по черзі виходять до дошки, записують вираз і пояснюючи послідовність виконання дій, розв’язують.
Дятлик задоволений виконанням вами завдання і з великим задоволенням віддає ще одного ключика, а сам летить до нашої годівнички поласувати.

7.Творче завдання «Розшифруй слово».
І останнє наше завдання, яке пропонує галка, потрібно розшифрувати слова. Цю вправу виконуватимемо в групах. Кожен ряд об’єднається в окрему групу. Кожна група отримає ряд чисел, які позначають відповідну букву. Потрібно підписати під даною цифрою букву і прочитати слово, яке ви отримаєте в результаті.
М   А   Т  Е  М  А  Т  И    К   А    -        Ц   А   Р  И    Ц   Я                   Н   А   У   К.
17, 1, 2, 7, 17, 1, 2, 11, 15, 1             10, 1, 8, 11, 10, 6                   4,  1,   3,   15
- Як ви гадаєте, чому так говорять, що математика – цариця наук.
- Тому, що всі науки пов’язані з обчисленням.
- Молодці, ви гарно справились із завданням, тому галка вам віддає ключа.
8. Розмова з учнями по патріотичному вихованню.
-А тепер, маючи всі ключі, можемо відімкнути двері, якими незабаром пройде тепла сонячна пора року Весна. За велику допомогу, птахи вам дуже вдячні. А за що ми повинні оберігати птахів?
- Так, птахи є нашими символами України. Вони захищають природу від шкідників так само, як наші воїни - солдати АТО кордони нашої України від  терористів. В суботу 20 лютого відбувся День Пам’яті Героїв Небесної сотні, але про них ми повинні пам’ятати не лише в цей день, а щохвилини, поважати їх , брати з них приклад, надавати певну допомогу.
ІV. Підсумок уроку.
- Що повторювали на уроці?
- Які завдання виконували ?
- Що сподобалося на уроці найбільше? Чому?
V.  Домашнє завдання.
С. 116, розв'язати вирази за № 691, задача за № 692.

Урок з
громадянської освіти на тему:
« Людські чесноти: доброта».
4 клас  

Вчитель: Білик О.І.
       Мета: Продовжувати ознайомлювати учнів з людськими чеснотами. Викликати бажання у дітей творити добро і уникати злих вчинків. Перевірити, як діти вміють користуватися правилами вихованої людини. Розвивати культуру спілкування, пам’ять, мислення, спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів, зв’язне мовлення. Виховувати бажання завжди бути добрими, чуйними. 

Обладнання: квітка Доброти, ілюстрації із зображенням життєвих ситуацій, слова для складання прислів’їв (кожній групі), висловлення.
Хід уроку
 І. Організація класу до уроку.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чого,
Хай буде він для нас повчальний,
За це подякуєм йому.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Фронтальне опитування.
- Якою була тема минулого уроку?
- Яку людину називають щедрою?
2. Закінчіть речення:
А)Андрійко ділиться з друзями своїми іграшками, бо він…      (щедрий).
Б)Марійка не дозволила Софійці погратися зі своєю лялькою, бо вона…       (жадібна).
- Діти, а якщо через деякий час та дитина, яка не ділилася з вами чимось, забуде вдома ручку або                  зошит, як учините ви?
- Що б ви порадили жадібним дітям?
3. Перевірка дібраних прислів’їв про щедрість та жадібність.
4. Читання складених казок, оповідань.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Переставляючи склади в словах, прочитайте вислів і дізнаєтесь, якою буде тема нашого уроку.
Хто брадо дямлю жаєба, той і сам бродо має.
( Хто добра людям бажає, той і сам добро має).
2.Людські чесноти.
Ввічливість, щедрість, делікатність, уміння дотримуватись даного слова, правдивість, доброта – це людські чесноти, які повинна мати кожна людина, але без чесноти ( доброти), про яку ми з вами говоритимемо сьогодні, світ став би жорстоким, підступним, злим.

      Отже, на уроці ми дізнаємося, що таке добро, добрі вчинки, добрі люди.

ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу.
1.Символіка добра і зла.
- Перед вами слова: любити, сподіватися, шана, ненависть, байдужість, повага, злагода, хороший, ніжність, сумний, хвороба, справедливість, війна.
- Знайдіть слова, які символізують «добро».
-А тепер слова, які символізують « зло».
- Хай кожен із вас скаже, як він уявляє Добро.
- Чи можна доторкнутись до Добра?
- Чи можна його скуштувати?
- Чи можна понюхати?
   Отже, Добро – це категорія не матеріальна, а духовна.
З яким предметом або з ким ви пов’язуєте поняття «добро»? (Сонце, мама).
Якщо добро зобразити у вигляді музики, якою буде ця музика?
Яким кольором ви б намалювали Добро?
А тепер звіримо свої знання про Добро і Доброту за словником.
2.Ознайомлення зі значенням слів за словником.
Добро – корисна справа, вчинок.
Доброта – стан душі людини, що спонукає робити добро.
3.Читання казки « Добро і зло».
1)Первинне читання казки.
2)Розмова за прочитаним.
- Чому Зло замість цукру в кухлик з чаєм поклало сіль?( Щоб зробити Добру зло).
- Чому Добро, спробувавши підсолений чай, нічого не сказало Злу, а тільки подякувало за гостину? (Добро було виховане й добре).
- Як мудро й тактовно добро провчило Зло?
- Зачитайте, причиною чого є зло?
- Хто перемагає у двобої добра і зла?
- Кого цінують люди? Чому?
- Як ви розумієте останнє речення цієї казки?
ІV. Фізкультхвилинка.
-А зараз ми з вами зарядимось позитивною та доброю енергією за допомогою
 фізкультхвилинки:
                                - Я усміхнуся сонечку:              Я усміхнувся дощику:
                                 - Здрастуй, золоте!                    - Лийся, мов з відра!                
                                 Я усміхнуся квіточці –               Друзі, вам усміхнуся,        
                                 Хай вона цвіте!                           Зичу всім добра.

V. Закріплення вивченого матеріалу.    
1.Робота в групах.

Клас об’єднуємо в групи. Кожна група отримує слова, з яких потрібно скласти прислів’я і пояснити їх значення.
Краще добро робити, ніж гарно говорити.
Не одяг красить людину, а добрі діла.
 Хто добра людям бажає, той і сам добро має.
Не встояти злу проти добра.
Перший крок до добра – не роби зла.
В лиху годину пізнаєш добру людину.

2.Розв’язування життєвих ситуацій « Уявіть собі…».
*Старенька бабуся просить вас сходити до аптеки за ліками, а на вас чекають друзі.
*У клас весняним ранком залетіла бджілка. Вона не може вилетіти на волю.
*Мишко захворів і його довго немає у школі.
*Ваш друг забився і йому боляче.

3.Самостійна робота.
*Продовж речення. Мені добре, коли…
*Підкресли правильну відповідь.
Марійка не пригостила печивом сусідку по парті. Якої людської чесноти їй бракує?
А)ввічливості;         б)щедрості;           в)щирості.
*Підкресли висловлення, які означають прояви доброти, милосердя.
                   а)На зло відповідати злом;
                   б)На зло відповідати добром;
                   в)Піклуватися про менших, слабших;
                   г)Вимовляти погані слова;
                   д)Підгодовувати птахів взимку.

VІ.  Підсумок  уроку.
1.Розмова по запитаннях.
- З якою людською чеснотою ми з вами сьогодні познайомились?
- Що таке добро? Що таке доброта?

2.Робота в парах. Квітка Доброти.
   Кожна пара отримує конверт з висловленнями, з яких вона повинна вибрати ті, в яких ідеться про доброту і прикріпити на пелюстки Квітки Доброти.

VІІ. Домашнє завдання.
Підготувати прислів'я та приказки про добро.

Урок з громадянської освіти на тему:

« Право на життя і піклування».
4 клас

Вчитель: Білик О.І.

Мета: Розкрити основний зміст поняття «життя», допомогти учням зрозуміти його цінність та важливість для кожної людини. Допомогти усвідомити статтю 9 Конвенції про права дитини, що проголошує право дитини на захист і піклування, та статтю 11 Закону України «Про охорону дитинства». Розвивати життєвий досвід дітей позитивними вчинками, зв’язне мовлення, пам’ять, мислення, спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до життя, бажання цінувати його і вдосконалюватися.
Обладнання:правові документи: «Декларація про права дитини», «Декларація прав людини», Закон України «Про охорону дитинства», малюнок сонечка, маленькі сердечка.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
         «Здрастуйте, здрастуйте» - мовлю за звичаєм.
           Доброго дня! – кожному зичу я.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Розмова з учнями.
У кожній державі найцінніша – людина, її життя.
                    Ти знаєш, що ти людина.
                    Ти знаєш про це чи ні?
                     Усмішка твоя – єдина,
                     Очі твої – одні.
                                  В. Симоненко
- Що хотів сказати поет цими словами? Що означає бути людиною?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
-Діти, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? ( Міркування дітей).
     Отже, з’ясуємо, що таке життя і для чого воно дається людині, і що його необхідно берегти. Говоритимемо також про радість життя, адже кожна людина – творець свого щастя.
ІV. Вивчення нового  матеріалу.
1.Словникова робота.
Право – це система загальнообов’язкових правил поведінки, які встановлює й охороняє держава.
Декларація – це слово латинське, у перекладі означає заява, оголошення.
Конвенція – теж латинське слово. Це угода, міжнародний договір із певних питань. У нашому випадку – з питань прав дитини.
2.Розмова з елементами розповіді.
           Життя людини – найбільший скарб. Ніхто не має права позбавити людину життя. Наша держава, проголошуючи право на життя найвищою цінністю, взяла на себе зобов’язання захищати життя своїх громадян.
           Життя дається людині, щоб вона зробила світ кращим, добрішим. Але чи завжди ми цінуємо, любимо його?
3.Опрацювання правових документів.
Коментоване читання. Закон України «Про охорону дитинства».
Стаття 6. Наша держава з моменту народження кожної дитини визнає її право на життя, прагне забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини.
Стаття 11. Дитина і сім’я. Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність щодо створення належних умов для цього.
            Конвенція про права дитини.
Стаття 9. Держави – учасниці забезпечують умови, щоб дитина не розлучалася зі своїми батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи, згідно з судовим рішенням, визначають, що таке розлучення потрібне в інтересах дитини.
            Підсумок. Правові документи захищають право дитини виховуватися в сім’ї. Ніхто не може розлучити дитину з батьками, за винятком таких випадків, коли судові органи позбавили їх батьківських прав або батьки розлучаються. Батьки нас виховують, доглядають. Які ж обов’язки мають діти стосовно батьків?
 V. Групова робота.
1)Складання кодексу обов’язків « Я – член сім’ї».
     *Бути вдячним батькам за турботу.
     *Бути люблячим сином (донькою), братом (сестрою), онуком (онукою).
     *Бути слухняним і турботливим.
     *Чесно та добросовісно виконувати свої обов’язки члена сім’ї.
  2)Проведення гри «Мікрофон». Висловимо свою думку.
- Чому не треба завдавати шкоди собі та іншим?
- Так, людина народжується для щастя, добра і дюбові.
3)Складання «Сонечка щастя».
- Як ви вважаєте, що робить життя людини щасливим?
- Які риси характеру має щаслива людина?
Заповніть «Сонечко щастя».

4) Робота з прислів’ями.
             *Нащо кращий скарб, коли в сім’ї лад.
             *До свого роду хоч через воду.
             *Нашому роду нема переводу.
             *Без матері і сонце не гріє.
             *У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.
- Які ще прислів’я ви знаєте? (На дошці намальована яблунька). Діти називають прислів’я і малюють яблучко на «Яблуньці мудрості».

  Фізкультхвилинка.

Робота в парах.
1)Проведення гри «Добрі звички».
Діти сідають обличчям один до одного, беруться за руки так, щоб долоня лежала на долоні. Дивлячись в очі один одному, називають якнайбільше добрих звичок.

2)Гра – сюрприз «Позбудьмося шкідливих звичок».
- Але, на жаль, життя смугасте. У нього є білі, і чорні смуги. Якщо людина робить зло, то біла смуга зменшується, а чорна збільшується, і тоді всім стає гірше.
     Ось у мене в руках червона повітряна кулька. Як ви гадаєте, чому саме червона? Напишіть на ній, які шкідливі звички негативно впливають на здоров’я. (Діти передають кульку  один одному, виконуючи завдання).
-А тепер увага. Кулька має бути знищена, а з нею і все погане, що заважає радіти життю. (Вчитель проколює повітряну кульку).
-Я хочу, щоб у вашому житті ніколи не зустрічалися такі «червоні кульки», а ви завжди були щасливі і веселі.
- Від кого залежить, яким буде життя? Доведіть.
Правильно. Народна мудрість каже: «Ніхто мудрим не вродився, а навчився», «Всякий коваль свого щастя».

VІ. Узагальнення й систематизація набутих знань.
       А) Правова зупинка.
- На сьогоднішньому уроці я зрозумів…
- Після цього уроку я зможу…
   Б) Складання «Правил життя».
  Запишіть на маленьких сердечках заповіді, яких потрібно дотримуватись у житті і прикріпіть їх на велике серце, розміщене на дошці.
Берегти
Здоров’я

Поважати старших
Не обманювати
Бути ввічливиммммм

Любити
ближнього
Не красти
 
-Ми склали правила, за якими повинні жити і яких маємо дотримуватися. Тоді наше життя обов’язково буде радісним і щасливим. Пам’ятайте, життя у вас одне. Бережіть його і радійте йому.

VІ. Підсумок уроку.
-Що є найбільшим скарбом для людини? Чому?
    У нас попереду ціле життя. І треба прожити його так, щоб нікому не завдати шкоди, болю і страждань, щоб ваші рідні та близькі вами пишалися.


Урок позакласного читання на тему:

«Україна – держава, Україна – рідний край.»

4 клас 

Вчитель: Білик О.І.


Тема:Формувати в учнів знання про Україну як незалежну державу, рідну землю кожного з нас, розширювати і поглиблювати поняття громадянськості. Розвивати у дітей прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом, вміння збагачувати свої знання історичним і духовним спадком минулих поколінь,пам’ять, мислення,  спостережливість, вміння висловлювати свою думку. Розвивати інтерес до пізнання історії свого краю, свого народу; спонукати до творчої, дослідницької та пошукової діяльності. Виховувати патріотичні почуття, національну свідомість, гідність, приналежність до рідної української землі, українського народу.
Обладнання:ілюстрації краєвидів України, фізична карта України, запис пісні про Україну.

Хід уроку
І. Організація класу
Створення емоційного фону уроку – прослуховування пісні або вірша про Україну.
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина – це ліс осінній,
                                                                        це домівка твоя і школа,
І гаряче сонячне коло.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Фронтальне опитування учнів.
- Про що розповідається у пісні ( вірші), яку ви прослухали?
- Що для кожної людини, яка народилась і живе на нашій землі, означає слово Україна?
- За що ми любимо свою батьківщину?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
      Ви ще маленькі громадяни нашої держави, але маєте добре знати про свою країну, свій народ. Зі сторінок підручника дізнаватися багато нового і цікавого про рідну землю, її культуру, побут та історію. Познайомитися з видатними українцями, які своєю працею усім своїм життям прославили нашу Батьківщину. Навчимося шанувати історичну та духовну спадщину нашого народу.
ІV.  Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Розповідь учителя з елементами бесіди.
   У кожної людини нема нічого дорожчого від рідної землі, де людина народилась, зростала, де відкривала чарівний дивосвіт.
   Для кожного з нас рідною землею є Україна, наша дорога Вітчизна, єдина і неповторна. Як рідну матір не вибирають, так і батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї серцем на все життя.
- Що ви знаєте про нашу Батьківщину?
- Яка вона?
- Чим славиться наша рідна земля?
- Хто з видатних людей прославив нашу Вітчизну своєю працею або подвигом?

    Для кожної людини нема нічого вищого і дорожчого у світі, ніж рідна мати, рідна домівка, рідна земля. Де б ми не знаходились, завжди з великою теплотою і любов'ю згадуємо те місце, де ми народилися, де промайнуло наше дитинство, де вперше почули рідну мову, відчули любов і ласку рідних. Все те, що зветься рідним куточком, маленькою батьківщиною, - найдорожче. Ці маленькі рідні куточки разом утворюють нашу велику державу – Україну.
     Україна – це країна, де ми народились, живемо, вчимося і працюємо, це наш рідний край із славною багатовіковою історією, з мудрими, талановитими людьми, з невмирущими народними традиціями, з мальовничою природою, чарівною співучою мовою, що дивує весь світ.
     Це велика європейська країна – земля, де жили наші прадіди і де зараз живуть наші батьки.
     Чимало українців прославили наш рідний край своїми ділами, чимало висловили свої щирі почуття до неї у яскравих творах.

2.Робота з фізичною картою Європи.
   ( Україна на карті позначена прапорцем жовто-блакитного кольору).
     Розгляньте фізичну карту Європи, знайдіть на ній Україну. Подивіться, скільки різних країн  оточує нашу Батьківщину. Кожна з них має свою територію, історію, культуру, свою мову і свої символи. Наша Україна теж має свою територію, історію, звичаї, традиції, свою мову, свої державні символи.

3.Розмова з учнями.
  -  Які державні символи нашої країни ви знаєте?
- Як називається головне місто нашої держави – її столиця?
- Назвіть відомі вам великі та маленькі міста України?
- Які гори є на території нашої країни?
- Які протікають ріки? Які моря омивають українські береги?
4. Узагальнення та систематизація відповідей учнів, розповідь учителя з використанням ілюстративного матеріалу і фізичної карти України.
 Так, діти, чарівна і квітуча наша рідна земля.

                                                           …Глянь навкруги, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша – Україна!
   Наша Україна розташована у центрі Європи. Через усю Україну з півночі на південь протікає могутній Дніпро – одна з найбільших річок Європи. На берегах Дніпра розкинувся красень  - Київ – столиця нашої держави. З півдня Україну омивають моря – Чорне й Азовське. На заході здіймаються у небо вершини Карпат, а на півдні розкинулися Кримські гори. Густі ліси на півночі – це Полісся. А далі на південь природні пейзажі поступово змінюються, переходячи у вільні степи. Ось така дивовижна природа нашої України.
5. Робота з репродукціями ( фотографіями) картин художників, які у своїх творах оспівували красу української землі.
  Розглядування ілюстративного матеріалу з подальшою розмовою.
- Що ви побачили?
- Що ви відчуваєте, дивлячись на мальовничі краєвиди рідної землі?

6. Творча робота в групах.Усне складання твору « Моя країна – Україна».
    Діти, поділившись на кілька груп, усно складають маленький твір « Моя країна – Україна» за допомогою ілюстративного матеріалу.
    Під час перевірки завдання заслуховуємо представника від кожної групи, які самі обирають форму розповіді: лист до друга з іншої країни або екскурсія на літаку.
7.Розповідь учнів про Україну.
1 учень. Діти, як ви гадаєте, яка наша країна – маленька чи велика? На це питання важко дати однозначну відповідь. На земній кулі є країни-гіганти, які займають величезну територію, - це Росія, Австралія, Канада, Китай, Сполучені Штати Америки. За кількістю населення до найбільших країн світу належать Китай та Індія.
2 учень.Є на нашій планеті й зовсім маленькі країни – і за площею території, яку займають, і за чисельністю. Наприклад, князівство Монако займає площу менше двох квадратних кілометрів і налічує менше 30 тисяч чоловік населення. У масштабах України це невеличке містечко.
 1 учень. Україна за світовими мірками і не велика, і не маленька. Однак серед країн європи наша країна має найбільшу територію.
2 учень. А за чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після таких країн, як Німеччина, Італія, Англія і Франція.

V. Узагальнення та систематизація знань учнями.
1.Читання вірша С. Пушика «Грудка України». ( Вірш читають підготовлені учні).
Грудка України
Червонуваті зерна із калини
Кудись несе у дзьобі сивий птах.
Так землю, чорну землю України
Розносять по усіх материках.
Везуть, несуть її в маленьких вузликах,
А там, де не співають солов'ї,
 Із грудочки йде солов'їна музика,
Сльозами люди скроплюють її.  
І хлібом пахне, вишнями, соломою,
І піснею. Яку співав козак,
Та грудочка землі стає солоною,
Як сіль чумацька на важких возах.
Назавжди попрощавшись з Україною,
Із грудкою Вкраїни –
Просто жах –
Розкидані то голодом, то війнами,
Кохані сплять на всіх материках.
І навіть там, де не цвіте калина,
Де слово зневажається моє,
Всі знають – є на світі Україна,
Не грудка, а земля з народом є!
2.Розмова за змістом прослуханого вірша.
- Про що автор розповідає у вірші?
- Що означає грудка української землі для людини, яка народилась в Україні, і особливо для тих. Хто живее за кордоном?
- Чому рідну Україну називають іще  Батьківщиною?
- Чого повчає вас цей вірш?
3. Робота з фізичною картою України.
   Спираючись на карту, діти розповідають про місця, в яких побували під час подорожей, демонструючи фотографії.
4. Розповідь вчителя з елементами розмови.
- Поясніть зміст прислів'я: Кожному мила рідна Батьківщина.
Батьківщина – країна стосовно до людей, які народилися в ній і є її громадянами; вітчизна, край батьків, рідний край.
  Кожен справжній громадянин – це патріот, який любить свою Вітчизну, працює на благо своєї країни, бореться за її незалежність, щастя і процвітання.
Епіграфом до нашого уроку стали всім  відомі слова видатного українського поета, справжнього громадянина Василя Симоненка:
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
- Як ви розумієте слова поета?
    Як і батьків ми не вибираємо, так не вибираємо і Батьківщину. Де б ми не були, вона завжди у нас одна. Ми прикипаємо до неї усім своїм серцем, прийиаємо з великою любов'ю на все життя. Ось чому треба навчатися робити все можливе для процвітання нашої країни, заради її слави і благополуччя. Я впевнена, що ви будете навчатися і зростати справжніми громадянами нашої держави.
( На цьому етапі уроку можна заслухати декількох учнів, які спеціально до уроку вивчили вірші, присвячені Україні.).
VІ. Підсумок уроку.
1.Підсумкова розмова.
- Про що йшла мова на уроці?
- Про що нове дізналися? Що найбільше сподобалося?
- Що означають слова громадянин, патріот?
- Що треба робити, щоб стати справжнім патріотом і громадянином своєї держави?
- Що ви, маленькі школярі, вже зараз можете зробити для своєї Батьківщини?

VІІ. Домашнє завдання.
   Підготувати усну розповідь про свій улюблений куточок рідного краю. Намалювати малюнок «Україна – рідний край».  

  Урок читання
 на тему: 
«Україно, ясен мій цвіте».

4 клас
Вчитель:Білик О.І.

Мета: Поглиблювати знання учнів про рідний край – Україну, продовжувати знайомити учнів з  
            національними символами України, формувати національну свідомість школярів.            
            Розвивати уміння виразно читати віршовані і прозові твори, пам’ять, мислення,      
            Спостережливість, пізнавальний інтерес учнів, вміння самостійно висловлювати думку.    
            Виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів.

Обладнання: Державний прапор України, Герб, Гімн, карта України, запис Гімну України і пісні «Можна все на світі вибирати, сину», Конституція України.

Хід уроку
І. Повідомлення теми уроку.
    Доповнити вірш:
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься …             ( Україна).
-Наш урок присвячений Україні, її символам. Допоможе нам у цьому усний журнал.

ІІ. Робота з виставкою книг.
-Перш ніж відкрити сторінку журналу, ознайомимось із тематичною виставкою книг.
-Чи всі книги відповідають темі уроку?
-Як ви підбирали твори для читання, для виставки?
-Який би твір ви рекомендували прочитати своєму товаришеві? Чому?

ІІІ. Усний журнал «Україно, ясен мій цвіте!».
-А тепер перейдемо до усного журналу. Його сторінки готували учні класу.

Сторінка1. Що таке батьківщина?
Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна – прості, прекрасні слова. Рідний край починається від батьківського порогу, від тієї стежини, де ти зробив перші кроки, від калини біля твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться в садочку.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніше нам своя пустиня,
Аніж зелений в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Микола Чернявський
Це – акровірш. Знайдіть назву своєї Батьківщини в ньому.
-Отже, діти, батьківщина – це найдорожче, найсвітліше, найрідніше, найкраще місце на землі, де живуть наші батьки, дідусі, бабусі, де поховані наші предки. Це – наша рідна земля, наша Україна.
      Слово «Україна» згадується вперше в давньоруському літописі. Ця згадка віднесена до 1167 року. Означало це слово країну, де жили слов’яни.
     Вчені вважають, що назва «Україна» означає країна, край, уділина  (від « краяти»), тобто територія, яка відділяє  мене від інших, і є наділеною мені як батьківщина. В народі і сьогодні, коли шось відрізають від чогось, то кажуть: «відкраяти» (хліб покраяти, нарізати).
      Україна – це наша Батьківщина.
( Звучить запис пісні В. Симоненка « Лебеді материнства»).
-Яка ж вона, наша Батьківщина?
    В Україні проживають українці, росіяни, білоруси, поляки, угорці та інші. Площа України – 603,7тис.км кв.
   Столиця України – місто Київ. Основний Закон України – Конституція. Її прийнято Верховною Радою України 28 червня 1996 року.
   Найбільші свята нашої держави:
          День Незалежності – 24 серпня,
          День Конституції – 28 червня.
-Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава ( Стаття 1 Конституція України).
-Що означає вислів «Україна – суверенна країна»? Тобто має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи. А ще Україна – демократична. Це означає, що влада в ній належить народу. Тільки народ може змінювати її основи – конституційний лад.
  -Державною мовою України є українська мова ( Стаття 10 Конституції України).
 -А тепер давайте ще раз хором прочитаємо слова, якими починався урок.

Сторінка 2. Державні символи України.
Кожна країна світу обов’язково має три символи. А що таке символи?
Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття чи явища; художній образ, що передає якусь думку, ідею.
Державний символ  - це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу.
Символи України – Гімн, Герб, Прапор. Про це записано в Конституції ( Стаття 20, розділ 1): Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України.

Сторінка 3. Державний Прапор України.
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте – жито;
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки вже – народом,
Українським в Україні.
Н. Поклад
-Доберіть до слова «прапор» близькі за значенням слова. ( Знамено, стяг).
1 учень. Слово «знамено» утворене від сполучення « знай мене». Знамено збирало до гурту,
« стягало» до вожака членів громади під час походу чи битви. Так виникло слово стяг.
      Слов’яни обожнювали свої стяги. Їх возили  разом зі зброєю, а перед боєм ставили на найвищому місці, щоб кожен воїн міг їх побачити.
2 учень. Прапороносцями в княжих дружинах Київської Русі були найкращі і найдужчі воїни, які високо над бойовими порядками здіймали знамено й пильно охороняли, не  даючи ворогові захопити чи повалити прапор.
       Знамено було справжньою святинею. В часи Київської Русі кожен князь мав свій прапор.
      В часи Запорізької Січі кожен полк, сотня виступали зі своїм стягом.
3 учень. На прапорах давньоруської держави переважали синій і жовтий кольори. Зі зруйнуванням Запорізької Січі й зникненням гетьманщини зникає також на кілька століть синьо – жовте знамено.
     Роль прапора – бути попереду, вести людей за собою.
4 учень. Державний прапор  нашої Батьківщини містить синю і жовту барви. Жовтий колір – це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого немає життя на Землі, це колір пшеничної ниви, хліба, зерна. Це символ достатку українського народу. Блакитний, синій колір – колір води, без якої також не було б життя, не дозрів би хліб, це колір ясного, чистого неба. Це символ миру.
5 учень.  2 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради України було піднято синьо-жовтий національний прапор – символ незалежності нашої держави. А 28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила синьо – жовтий прапор Державним Прапором.
5 учень. Сьогодні синьо – жовтий прапор майорить на всіх державних установах України. Він здіймається над усіма посольствами нашої держави в багатьох країнах світу, під ним плавають у морях – океанах українські пароплави. Коли на різних спортивних змаганнях на п’єдестал пошани піднімаються українські спортсмени, наш прапор гордо лине угору.

Сторінка 4. Герб України.
Герб – це розпізнавальний знак держави, своєрідний ключ до історії роду міста, держави.


 1 учень.  Слово « герб» прийшло до нас із польської мови, а в польську – з німецької, в якій воно означає «спадщина».
    Державний герб України – тризуб.
Наш герб – тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям.
2 учень. Археологічні знахідки переконують, що він існував на нашій землі десятки тисяч років тому.
Древні боги зображалися із тризубами.
     В Київській Русі тризуб став родовим знаком князів із династії Рюриковичів. Його карбували на своїх монетах київські князі Володимир Великий, Ярослав Мудрий. Тризуб пов’язувався  з княжою особою і символізував її владу.
  3 учень.  У складі слова «тризуб» є число три. Це число завжди вважалось чарівним. У народних казках зустрічаємо трьох богатирів, три бажання, три дороги.
      Наші далекі предки вважали, що тризуб відображає триєдність сили, яка створила світ і життя у ньому:
Вогонь – Вода – Життя.
Батько – Мати – Дитина.
Світло – Слово – Любов.
Мудрість – Краса – Розум.
Світло – Слово – Життя.
Після занепаду Київської Русі тризуб зберігся в гербах українських дворянських родин.
    4 учень. В часи Козаччини гербом України був козак із самопалом. І лише в часи Української  Народної Республіки тризуб знову повернувся. В роки комуністичної імперії тризуб був  заборонений. Тепер тризуб затверджено гербом України.
     5 учень. Кожен народ з повагою ставиться до своїх символів. Прапор і Герб є нашими святинями, тому їх слід шанувати і берегти.
     14 червня 2000 року Кабінет Міністрів затвердив текст Державного гімну та Великого герба України.
  6 учень. На  гербі щит із тризубом з одного боку підпирає лев ( символ Галицько – Волинського князівства і всього Західного регіону), з другого – козак з мушкетом ( символ Запорізької Січі й усього Сходу України). Над тризубом – корона – «княжий вінець».

Сторінка 5. Гімн України.
     Ви, звичайно чули мелодію Державного Гімну України. Вона звучить щоденно о шостій годині ранку і о двадцять четвертій годині ночі по українському радіо.
    Гімн – це урочиста головна пісня, яка уславляє Україну, є її символом державності і національної єдності.
   Державним Гімном нашої Батьківщини є музична редакція пісні – гімну «Ще не вмерла Україна». Слова написав у 1862 році поет, етнограф Павло Чубинський. Музику до вірша створив композитор Михайло Вербицький.
   Кабінет Міністрів затвердив текст Державного гімну. Запам’ятайте, що Гімн співають і слухають стоячи!.( Слухання запису Державного Гімну України).

Сторінка 6. Мій край – моя історія жива.
1 учень. На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Україна відома всьому світові своїми багатими землями, хлібом – сіллю, піснею, працьовитими людьми.
     Здавна наша земля була ласим шматочком для сусідів. Вижити, вистояти проти їхніх зазіхань було найголовнішим для українців. Стогнала наша земля під копитами татарських орд, турецьких яничар, польських феодалів, які хотіли поневолити наш народ мечем і вогнем.
  ( Читання учнями уривка з оповідання Степана Васильченка « У бур’янах»).
2 учень. Народ боронився. Нашу правду і кривду, наш дух незнищенності пронесли через віки пісні, легенди і думи.
    Українці жили і боролись. Патріотизмом пройняті слова Тараса Шевченка: «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине». Він заповідав нам:
Свою Україну любіть,
Любіть її во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї господа моліть.


Сценарій свята "Крок до права"

Свято
«Крок
 до 
права»

4 клас 



Вступне слово.
Щедре сонце палає
Над пробудженим світом
Квіти й трави цвітуть
У ранковій росі.
Досить світла й тепла є
Всім без винятку дітям,
Щоб зростали й раділи,
І сміялися всі!
1 слайд.

Вчитель. В цей день ,коли сонце нашу землю будить і до життя просинається, і щебечуть пташки, зібралися ми всі однією великою родиною в цьому прекрасному залі ,щоб нагадати всім про права дітей. Людина-найцінніший скарб планети Земля, а кожен із вас, діти, неповторна особистість і саме такої ,як ви, немає на землі і не може бути.
(Виходить чотири дитини і під музичний супровід розказують вірш).
1 дитина. Ти знаєш, що ти – людина ?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя - єдина ,
Очі твої - одні.
2 дитина. Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди -
Добрі, ласкаві і злі.
3 дитина. Сьогодні усе для тебе:
 Озера ,гаї, степи.
І жити спішити треба – кохати спішити треба,
Гляди ж, не проспи.
4 дитина. Бо ти на землі – Людина,
І хочеш того чи ні,
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя - єдина,
Очі твої - одні.
2 слайд.
1 ведучий. Мине не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє цю істину,мине не одне тисячоліття, поки людство, нарешті, прийме закони, які  оберігатимуть дитину - найбільше наше  багатство.
2ведучий . Адже у різні епохи неоднаково дивилися на виховання і догляд  за дітьми. Лише у 17-18 столітті на дітей починають звертати увагу - шиють одяг, створюють дитячі іграшки, пишуть дитячі книги, пісні та музику.
3 ведучий. У середньовічній Німеччині слово дитина було синонімом до слова дурень. Дітям було нелегко, не було законів, які оберігали б їхнє життя. Аж у 1924 році у місті Женеві було прийнято Декларацію прав дитини.(3 слайд). У 1989  році всі прогресивні країни світу, в тому числі й наша Україна, підписали Конвенцію прав дитини.
4 слайд.
4 ведучий. Ви говорите по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся ,мирно живете, іноді сперечаєтеся, але завжди повинні пам’ятати, що всі ви від народження маєте однакові права, які треба добре знати і вміти ними користуватися у житті.
(Проведення сценки).
Закон. Щоб права дитини знати,
Мій закон вам слід читати.
Їх шануй та захищай –
І про себе також дбай.

Тож хочу вас запитати,
Чи готові ви вивчати
Усі правила мої.
Учні разом. Так готові!
Конституція. Зачекай, закон – це ти?
То , будь ласка, поясни,
Ці закони непрості –
У Конвенції вони.
Хто їх вивчив – підкажіть ,
З ними жити поможіть.
Закон.
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні :
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні .
Конституція.
Тож прочитай , завчи напам’ять  ,
Порадь і друзям прочитать.
Хай прочитають тато й мама ,
Закони всім потрібно знать.
1 ведучий. Стаття 6.Кожна дитина має невід’ємне право  на життя. ( 6 слайд).
Життя кожної дитини є найціннішим. І ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Отже , перше найголовніше , невід’ємне право – на життя.
Не меркнуть зорі,
Йдуть у небуття ,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
2 ведучий. Стаття 7. Кожна дитина має право на ім’я. ( 7 слайд).
Гомер сказав:» Немає між живих людей та й не може бути безіменних.»Кожна дитина після народження має бути зареєстрована в державному органі  з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Ім’я має велике значення в житті кожного з нас , воно супроводить усіх , мов вірний друг. У нашій країні згідно зі статтями Сімейного і Цивільного кодексу по досягненні 16 років громадянин України має право  змінити своє ім’я .
1 дитина. Як маленьке немовля
У світ двері відчиня ,
То дарують йому слово ,
Слово це – його ім’я.
2 дитина. Підростає немовлятко
Чи дівчатко, чи хлоп’я ,
Разом з ним іде це слово,
Слово це – його ім’я.
3 дитина. Кожен дружить із цим словом
Протягом всього життя.
Здогадались , що за слово?
Слово це – його ім’я.
4 дитина. Ми маєм право на ім’я:
І ти, і він , і ми, і я.
У кожного воно своє,
До того ж зміст у нього є .
( Діти по черзі називають своє ім’я і його значення .)
1 ведучий. Стаття9. Кожна дитина має право не розлучатися з батьками. ( 8 слайд).
Ім’я змінити можна , але не можна змінити людей , які дали тобі життя. Ви маєте право виховуватися в сім’ї .
Учень. Розкажу вам  ,друзі
Що таке моя сім’я .
Разом дружно проживаєм
І пісні про це співаєм.
Люба матінко моя,
Як пишаюсь нею я!
В неї руки золоті,
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий,
Він господар в нашій хаті:
Все майструє , все  ладнає, (9 слайд).
Бо до цього хист він має.
Дід і бабця у пошані –
Вони праці ветерани,
Всіх онуків міцно люблять
І, як пташенят, голублять.
Є у мене сестра й брат,
І я цьому дуже рад.
Всіх їх дуже люблю я.
Знайте, це – моя сім’я.
2 ведучий. Стаття 8. Право на повноцінне харчування. (10 слайд).
Наша держава піклується про ваше здоров’я.
Ви безкоштовно харчуєтеся в школі.
1 учень. В нас у школі випікають пиріжки смачненькі,
Які ж вони рум’яненькі, запашні, пухкенькі,
Бо ми знаємо, напевно ,право не останнє
На гаряче ,повноцінне,смачне харчування.
2 учень. У сім’ї ми маєм право
На добре харчування.
Від того, що і як їмо ,
Залежить і здоров’я, і навчання.
І дуже корисно для нас вживати вітаміни,
Бо це впливає на здоров’я кожної дитини.
(11 слайд).
 3 учень. Вітаміни – добра справа,
Це доказує наука.
Харчування повноцінне
Для дитини незамінне.
Вітамінів як дадуть –
Діти всі умить ростуть,
А щоб в школі добре вчитись,
Й Батьківщину захищати,
Та здоров’я добре мати,
Треба добре харчуватись.
(  Гумористична сценка «Вітаміни – добра справа» ).
1 ведучий. Стаття 28. Кожна дитина має право на освіту. Обов’язок держави  - забезпечити доступну для кожної дитини безкоштовну обов’язкову  освіту. (12 слайд).
1 учень. Змалку кохайтесь в освіті,
Змалку розширюйте ум,
Бо доведеться у світі
Всяких назнатися дум.
2 учень . Бо всім відомо, що без школи ,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким з дитинства мрієш буть.
 (Виконання пісні учнями  «Вчать у школі «).
3 учень . Майбутня професія – важливий це крок,
Обрати для себе, щоб був з мене толк.
Лікарем стати – це мрія моя!
Здається мені, що вмію завжди
Пораду надати і вихід знайти.
4 учень. Мрію я ,як підросту,
Космонавтом стати.
На космічних  кораблях
До зірок літати.
Ти, матусю, не сумуй,
Не журися ,тату,
Звідтіля я привезу  зірочок багато.
Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю. Прийняття дитини  на роботу допускається з 16 років. Діти, які досягли 16- річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає  шкоди їхньому здоров’ю і навчанню.

2 ведучий. Стаття 31.Кожна дитина має право на  відпочинок і дозвілля . (13 слайд).
Трішки ми попрацювали,
Наші сили підупали.
Отже слід нам відпочити,
Знову сили відновити.
(Виконання учнями танцю ).
1 ведучий. Стаття 24.Право на здоров’я та медичну допомогу. (14 слайд).
Відпочинок дуже важливий  для організму.
1 учень. Якщо ж погано стало нам,
Батьки заб’ють тривогу.
Для цього право є у нас
На медичну допомогу.
2 учень. І лікарі, і вчителі
Піклуються про  діток ,
Бо здоров’я всіх дітей
Найдорожче в світі.
3 учень. Бо хворому не милий світ,
Усе  йому байдуже.
Тож бережи з маленьких літ
Своє здоров’я , друже!
2 ведучий. Стаття 29. Освіта  дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.
 (15 слайд).
Коли ви здорові, тоді хочеться співати, малювати, танцювати, ліпити, тобто розвивати свої таланти. Кожна дитина талановита. Хто від народження, а хто розвив свої таланти під час навчання в школі. Бо освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.
1 учень. Ми танцюєм, і співаєм,
І відвідуєм гуртки.
Ми таланти розвиваєм -
І дівчата, й хлопчаки. (16 слайд).
2 учень. В школі пишем і читаєм,
І малюєм, і співаєм,
Свій талант ми розвиваєм.
3 учень. Ми діти голосисті
І співати любим.
Проспіваєм пісню
Усім добрим людям.
(Виконання пісні учнями «Не давайте суму жити»).
1 ведучий. Стаття 2. Усі рівні у своїх правах. (17 слайд).
1 учень. Про  свої права ми знаєм:
На освіту право маєм,
Маєм право на ім’я ,
Яке нам дає сім’я.
2 учень. І таланти проявляти,
Особисту думку мати.
Та найперша справа –
Це на рівність право.
3 учень. Рівність у справах -
Не лише слова.
Це державна справа:
Рівність – перше право!
Знати всі повинні – ми в правах всі рівні!
1 дитина. Я маю право жити на землі.
2 дитина. Творити , дихати, учитись.
3 дитина. Примножувать багатства всі її.
4 дитина. Своєю Україною гордитись.
5 учень . Я маю право Україну восхвалять (18 слайд).
6 учень. Боротися за неї і за честь стоять .
7учень. Безкрайнії поля її любити
8 учень. І щовесни журавликів із вирію зустріти
9 учень. Я маю право на веселку й на весну,
10 учень. На щедру осінь і на тепле літо,
11учень . На зиму ,так   безмежно чарівну,
12 учень. І на лани із стиглим житом,
13учень. На золотаве сонце в небесах,
14учень. Що щедро Україну зігріває,
15учень . На соловейка спів в гаях
16 учень. І на любов батьків ,безмежну  і безкраю.

1 дитина. Хоч ми малі ще,
Та в нас закон є і права.
І ми навік запам’ятали
Із Декларації слова.
2 дитина. Всі діти вільні і всі рівні,
І треба всім нам дружно жить.
Тож ми ще змалечку вчимося
Всіх поважати і любить. (19 слайд).
3 дитина. І ми вже учимося в школі,
Бо право нам таке дано.
Та ми усі дружити будем
І мирно жити будем все одно
4дитина. Щоб цвіла Україна наша,
Ми даємо обіцянку нині:
Вчитись так, щоб набуті знання
Згодились моїй Батьківщині (20 слайд).
5 дитина. Присягаєм: наш край рідний
Над усе любити,
Рідний народ шанувати
І для нього жити.
6 дитина. Присягаєм :рідну мову
Завжди визнавати,
Українською говорити,
Читати , співати.
7 дитина. Як завтра день угледять люди,
Як зійде сонце золоте,
Так Україна жити буде,
так наша доля процвіте .
 (Виконання учнями пісні  «Квітуча Україна»). (21 слайд).



Презентація до свята "Крок до права"